מהו כאב

מומחי האגודה הבינלאומית ללימוד הכאב (IASP ) הגדירו כאב כחוויה תחושתית ורגשית, בלתי נעימה, הקשורה לנזק ממשי או פוטנציאלי לרקמות, או המתוארת במונחים אלה.

מלכתחילה, נראה שכאב נועד להזהירנו מפני נזק לרקמות ולאיברי גופנו. אנו נוטים להגן על האיבר הכואב ובכך להקטין נזק נוסף. אולם, במקרים רבים הכאב מהווה בעיה בפני עצמה, הדורשת התייחסות. כאב הנמשך לאורך זמן גורם באופן ישיר להידרדרות נפשית ותפקודית, לעתים עד כדי תלות מוחלטת במערכת הרפואית ובסביבה. מעבר לאספקט ההומני של הושטת עזרה לאדם סובל, קיים גם אספקט כלכלי המחשב את עלות הפסקת עבודתו של החולה מחד, ומחיר מתן הסיוע התומך מאידך.

צוותים רפואיים שהוכשרו לכך, עוסקים כיום בשיכוך כאב עז משני לתאונות, כוויות נרחבות וניתוחים גדולים. מדובר בטיפול אינטנסיבי בחולים המאושפזים בבית החולים. במסגרת מרפאות הכאב מטופלים חולים עם כאבים המלווים מגוון מחלות ממושכות, החל מבעיות בעמוד השדרה ועד מחלות ממאירות. הגישה למצבי הכאב שתוארו אינה שונה מכל גישה רפואית אחרת, גם בה הצעד הראשון הוא קביעת אבחנה לגבי מקור וסוג הכאב. האבחנה נקבעת על פי סיפורו של החולה ("אנמנזה"), בדיקה פיזיקלית ובדיקות מעבדה והדמיה לפי הצורך. לאחר שנקבעת אבחנה, נהוג לקבוע תכנית טיפול ראשונית ולעדכנה במשך הזמן, בהתאם לתגובת המטופל.

מקובל לסווג כאב במספר אופנים, ומגדירים אותו, לצורך אבחנה, תוך שימוש בסיווגים אלה:

הסיווג הכרונולוגי כולל:

 1. כאב חד (אקוטי)
 2. כאב מתמשך (כרוני)
 3. כאב חד בחולה עם כאב מתמשך (אקוטי על כרוני)

כאב חד מאופיין בעצמת כאב גבוהה, מלווה לעיתים בחיוורון, בחילות והקאות, דפיקות לב מהירות ועווית פנים המעידה על סבל. הרגש המלווה האופייני הוא חרדה. כאב זה שוכך לרוב לאחר כמה ימים ונעלם.

כאב מתמשך מתואר בכל עוצמה, וחסר את "סימני הסבל" המתוארים לעיל. הרגש המלווה האופייני הוא דיכאון, ואם אינו משתפר, יכול להוביל להידרדרות נפשית ותפקודית.

סיווג על פי רקמה מעורבת :

 1. כאב ממקור שרירי ( Myofascial )
 2. כאבי פרקים
 3. כאבי עצמות
 4. כאב ויסצרלי שמקורו באיבר פנימי.
 5. כאב איסכמי הנובע מאספקת דם לא מספקת לאיבר/ים מסוים/מסוימים.
 6. כאב נאורופטי (נאורלגי) שמקורו אינו בפגיעה ברקמה או באיבר, אלא בפגיעה במסלול העצבי המוביל את אותות הכאב מהרקמה ו/או האיבר אל מרכזי התחושה במוח.

סיווג לפי האזור הפגוע במערכת ההולכה העצבית:

תחושת הכאב היא, לרוב, תוצאת עיבוד האותות הנגרמים על ידי שינויים ברקמות. שינויים אלה נקלטים
על ידי קולטנים המצויים בקצות תאי מערכת העצבים הרחיקנית (הפריפרית), המכונים גם נוציצפטורים.
אותות אלה מועברים לאורך סיבי העצבים אל מוח השדרה, השייך למערכת העצבים
המרכזית, ומנקודת הקליטה במוח השדרה, מועברים האותות לאורך מסלולים עצביים למרכזי "עיבוד
נתונים" גופניים ורגשיים במוח הממוקם בגולגולת.

 1. כאב נוציצפטיבי – הינו הכאב ה"רגיל", שמקורו בפגיעה ברקמה. הוא מועבר במסלולים העצביים.
 2. כאב נאורופטי (נאורלגי) פריפרי – כאב הנובע מפגיעה במסלולים העצביים הרחיקניים.
 3. כאב נאורופטי מרכזי –  כאב הנובע מפגיעה במסלולים העצביים שבתוך מערכת העצבים המרכזית, מוח השדרה או המוח המרכזי בגולגולת.

סיווג לפי המחלה הגורמת :

 1. כאב ממאיר/סרטני – כאב הנגרם כתוצאה ממחלת הסרטן.
 2. כאב שפיר – כאב הנגרם מתהליך שאינו ממאיר.

סיווג לפי תסמונות :

ישנן מספר תסמונות קליניות שמרכיבן העיקרי הוא כאב, כגון: מיגרנה, תסמונת הכאב האזורית המורכבת ( Complex Regional Pain Syndromeשנקראה בעבר Reflex Sympathetic Dystrophy ). כאשר מדובר בתסמונת מוכרת, שאר הסיווגים ברורים אוטומטית.

סיווג לפי מעורבות המערכת הסימפטטית :

למעורבות המערכת הסימפטטית יש משמעות טיפולית, ולכן, אנו קובעים באמצעים קליניים האם קיימת מעורבות פתולוגית של מערכת העצבים הסימפטטית ( Sympathetically Maintained Pain ) ואם לאו (אז מגדירים זאת: Sympathetically Independant Pain )

הטיפול בכאב

הטיפול בכאב נקבע על ידי האבחנה הבאה: כאשר הכאב חד, החולה מאושפז ומטופל בתרופות שחלקן ממשפחת האופיאטים – דרך הפה, השריר, הוריד או לחלל האפידורלי. לפי הצורך, ניתן להשתמש במכונות ממוחשבות משוכללות, המאפשרות לחולה להזריק לעצמו תרופה על ידי לחיצת כפתור – שיטה המכונה אנלגזיה בשליטת החולה ( Patient Controlled Analgesia ).
במקרים של כאב מתמשך, ניתן טיפול ארוך ומורכב, הכולל מספר שיטות, המופעלות לעיתים קרובות בעת ובעונה אחת. בין השיטות נמנים:

טיפול תרופתי : כולל מגוון תרופות, חלקן משככות כאב מכל סוג, וחלקן פועלות רק על כאב מסוג מסוים.

טיפול תרופתי פולשני : החל ממתן תרופות בזריקה חד-פעמית או מספר זריקות, כולל הזרקות תחת הדמיה, ועד השתלת משאבות בעמוד השדרה המשחררות תרופה בקצב קבוע, ואשר יש למלא אותן מדי מספר שבועות.

טיפולים לא תרופתיים שאינם פולשניים : על אלה נמנים גם טיפולים פיזיותרפיים למיניהם, טיפולים פסיכולוגיים, כולל ביופידבק, לייזר בתדירות נמוכה ועוד.

טיפולים פולשניים לא תרופתיים : החל מדיקור על ידי מחטים וכלה בשיטות חדשות ויקרות הדורשות מיומנות מיוחדת, כגון, הריסת עצבים בעזרת גלי רדיו (Radio-frequency lesioning) והשתלת אלקטרודות גריה בעמוד השדרה (Spinal cord stimulation)
סוגי הכאבים ושיטות הטיפול בהם יפורטו בהמשך.

ד"ר אורית דולברג